vidalı kompresor Vidalı Kompresör
   

ÜVK-30 Vidalı Kompresör

vidalı  kompresör

Vidalı Kompresör

 

 

ÜVK-15 Tank Üstü Vidalı Kompresör

Vidalı Kompresörümüzün Kontrol Paneli

Vidalı Kompresörümüzün Kontrol Paneli

kompresör

Vidalı kompresörlerde Seperatörün Görevi

Vidanın bastığı yağ hava karışımı, vidalı kompresör ünitesinin yağ ayırıcı deposunda toplanır. Yağ depo dibinde birikirken, az miktarda pulverize yağ karışmış hava separatöre geçer.

Separatör başlığının yağlı hava giriş deliğinden giren yağlı hava separatöre geçer ve separatör kağıt katmanının dışından girerek içinden çıkar. Separatör kağıdını geçen çok az miktarda yağ separtörün dibinde toplanır ve skavenç hattı adı verilen ince borulu kaçak yağ geri dönüş hattından vidaya geri emilir.

Separatörü geçen hava, minimum basınç valfine gelir ve oradan çıkışa geçer. Minimum basınç valfi çıkışından geçen (en çok ağırlıkça milyonda 5 yani 5 ppm pulverize yağ içeren) temiz hava kompresör ünitesinin hava soğutucunda soğutulduktan sonra, kompresör ünitesi çıkışına verilir. Hava içindeki nemin yoğuşturularak havadan ayrılabilmesi için soğutulur.

Minimum basınç valfi 3-4 bar arasında bir basınçta açılır (genelde 3.5 bar’a ayarlıdır). Kompresörün yağ ayırıcı deposunda veya separatör başlığında daha az basınç varken, minimum basınç valfi klapesi kapalı kalır. Böylece hem yağ ayırıcı depodaki sistem kontrol  ve yağ dolaşım basıncı korunmuş olur, hem de düşük basınçta aşırı hızlı havadaki yağın dışarı taşınması önlenmiş olur. Minimum basınç valfi aynı zamanda geri dönüşsüz (çek) valf olup, kompresör ünitesi çıkışındaki basınçlı havanın yağ ayırıcı depoya geri dönmesini önler. Geri dönüşsüz valf özelliği sayesinde, minimum basınç valfi, kompresör stop ettiği zaman veya boşta çalışırken, yağ ayırıcı depoyu (aynı zamanda kompresörün sistem basıncını) dış basınçtan ayırmış olur.

Yeni bir separatörün girişi ve çıkışı arasındaki basınç farkı en çok 0.2 bar’dır. Zamanla kirlenen ve tıkanan separatörün sebep olduğu basınç kaybı 1 bar’a çıkabilir. Separatör basınç farkı 0.5-1 bar arasında iken (genelde en çok 0.8 bar iken) separatörü değiştirmek gerekir.

 

Copyright 2011 © Ünalan Kompresör Nato yolu Cad. Mini Sk. No:4 Y.Dudullu - Umraniye / Istanbul Tel:0216 313 61 61 pbx         sayfaweb